Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Van’da Bölge Toplantısı

Van’da Bölge Toplantısı

Proje kapsamında Van’da düzenlenen bölge toplantısının açılış konuşmacıları Avukat Filiz Kerestecioğlu, Türkiye Kütüphaneciler Derneği başkan yardımcısı Aydın İleri ve yazar Yavuz Ekinci’ydi. Toplantıya Van ve Hakkari’den yayıncı, akademisyen, gazeteci ve yazarlar katılarak bölgelerinde yaşanan sorunları aktardılar.

Yavuz Ekinci konuşmasında sansür ve oto sansür konusunu bir romanını yazış sürecinden örnek vererek anlattı. Hizbullah’ı konu alan “Tene yazılan ayetler” adlı romanı basılana kadar konusunu kimsenin bilmediğini söyleyen Ekinci, çevresinden gelen sorular ve Hizbullah’a yakın kimselerden gelen çeşitli tepkiler nedeniyle korktuğunu, neden bu konuyu yazdığını sorguladığını dile getirdi.

Filiz Kerestecioğlu ise sansürün ve oto sansürün yaşanmasının yargı kültürü ile olan ilişkisine dikkat çekti, “Bu yasaklayıcı yargı kültürü oto sansürü oluşturuyor. Çünkü ürünler yayın aşamasında bireyler bu oto sansürü uygulayarak yayınlama özgürlüğünü yok ediyorlar. Bir bumerang etkisi ile bir sansür ve oto sansüre dönüşüyor,” diye konuştu.

Aydın İleri konuşmasında kitap yasaklarının halen sürdüğünü, yerel düzeyde kütüphanelere yönelik çeşitli sansür girişimlerinin olduğunu belirtti. Bu sansür girişimlerinin kendilerine görev biçen “vatandaşlarca” başlatıldığını aktaran İleri “Bu şikâyetler sonucunda hemen komisyonlar kuruluyor. Şikâyet değerlendiriliyor ve yasaklama kararı veriliyor. Bu komisyonlar kimlerden oluşuyor hangi yetkinlikteler. Bunların hiç birini bilmiyoruz” dedi.

Toplantının son kısmında katılımcılar son yıllarda yapılan KCK operasyonları nedeni ile birçok yayıncı ve gazetecinin bölgede gözaltına alındığını dile getirdiler ve bölgedeki diğer sorunları aktardılar.

Bu site içeriğiden sadece Türkiye Yayıncılar Birliği sorumludur ve yayın hiçbir surette Avrupa Birliği ve
Türkiye Cumhuriyeti'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.