Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Antalya Bölge Toplantısı Yapıldı

Antalya  Bölge Toplantısı Yapıldı

Yayınlama Özgürlüğü Yolunda projesi kapsamında Akdeniz bölgesindeki sorunları öğrenmek amacıyla Antalya Ramada Otel’de bir Bölge Toplantısı düzenlendi. Toplantıda yayınlama özgürlüğüyle ilgili sorunların yayıncılar, yazarlar ve medyaya etkileri masaya yatırıldı. Yazar ve çevirmen Ayşe Sarısayın, yayıncı, yazar ve yapımcı Ömer Asan ile hukukçu Tora Pekin’in konuşmacı olarak yer aldığı toplantıda, Antalya’da yaşayan yayıncı, yazar ve aydınlar yayın alanında karşılaştıkları sorunları dile getirdiler.

Tora Pekin, “Cumhurbaşkanına hakaret” nedeniyle verilen tutuklama kararlarını örnek vererek, TCK’nın 299’uncu maddesi nedeniyle tutuklama kararının verilemeyeceğini belirterek, “Bu kararların hüküm sürdüğü bir ülkede, değil Cumhurbaşkanı ile ilgili kitap yazmak, haber yayınlamak, sokakta konuşmak bile güvenli değildir” diye konuştu.

Ayşe Sarısayın yayınlama özgürlüğüyle ilgili 12 Eylüllü yıllarda Antalya’da bir ilkokulda milli eğitim müfettişlerinin çocukların çantalarını karıştırarak buldukları kitapları okulun bahçesinde yaktıklarını, öğretmenleri de sürdüklerini anlattı. Sarısayın, “Bu olay, Nazi Almanyası’nda 1933 yılında gerçekleşen kitap yakma operasyonunu hatırlatıyor.” dedi.

Ömer Asan, kendi deneyimlerinden yola çıkarak, 1996 yılında Belge Yayınları’ndan çıkan Pontus Kültürü adlı ilk kitabının iki baskısında sorun yaşanmadığı halde, 2000’li yılların başında anti-misyonerlik kampanyaları başlayınca kendisinin birden misyoner’ ilan edildiğini, 6 yıl sonra kitap yasaklandığını ve DGM’de yargılandığını anlattı. Asan kamuoyu baskısının da çok dikkat çekici bir unsur olduğunu söyledi.

Bu site içeriğiden sadece Türkiye Yayıncılar Birliği sorumludur ve yayın hiçbir surette Avrupa Birliği ve
Türkiye Cumhuriyeti'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.